Balkan Orman

+90 212 670 0554

Ana Sayfa ETİKETLER Çim Ekimi Çim Ekimi Çimlerin Sararması Nasıl Önlenir?

Cuma05 Mart 2021

Çimlerin Sararması Nasıl Önlenir?

Çimler bakım koşullarının sağlıklı olarak yerine getirilmemesinden sararır. Çimin sararma sebeplerinden başlıcaları şunlardır.

Fazla su çimin sararması için bir etkendir.

Az su da çimin sararması için bir etkendir.

 

Besin noksanlığı çimin sararması için çok önemli bir etkendir. Özellikle demir eksikliği bahçelerde kloroz denilen ve doğrudan doğruya açılımı sararma hastalığı olan bir hastalığa sebep olur. Sadece demir değil diğer vitaminlerin eksikliği çim alanlarda sararmaya yol açar.

Çim ekili olan alanın havalandırılmasının düzgün olmaması.

Çim  ekili  alanın bakımının düzgün yapılmaması.

Güneş ışığının fazlalığı çim alanların sararmasına neden olan etkenlerden bir tanesidir. Çim biçimi alışılagelmiş olandan biraz daha uzun tutularak gerçekleştirirse uzun olan çimler güneş ışınlarının toprağa fazlaca nüfuz etmesinin önüne geçecektir. Çimli toprağın kurumaması için bir diğer yol ise çim biçme makinasının sepeti çıkarılıp çim biçilirse kesilen çim parçaları araları dolduracak ve toprağın kurumasının önüne geçecektir. Ancak bu yöntem kesilen parçaları toprağın üstünde bırakacağı için kesilen çim parçacıklarının olduğu yerlerde zamanla mantarlar oluşacaktır. Bu mantarlarında ara sıra tırmıkla temizlenmesi gerekmektedir.