Balkan Orman

+90 212 670 0554

Ana Sayfa ETİKETLER Çim Ekimi Çim Ekme Metodları

Cuma05 Mart 2021

Hydroseeding Püskürtme Çim

Bitki tohumlarının su içerisinde elyaf, bağlayıcı kimyasallar, ilaçlar ve gübrenin, özel ekipmanla karıştırılıp yüzeye püskürtülmesidir.

Diğer çim ekilmesi metodlarına göre çok daha başarılı bir metod olan hydroseeding (sulutohumlama) yağmur, kar yağması dışında yılın her zamanı uyguanabilir.

Devamını oku...

Rulo Çim Ekme Metodu

Daha önceden önceden ekilmiş veya yeşermiş çimli dokunun özel makinalarla alınıp rulo formuna getirmesinde verilen addır.

Dikkat edilmesi gereken hususlar rulo çimin yabancı tohum içerip içermediği ve ne kadar süre rulo halinde bekletildiğidir. Uzun süre bekletildiğinde çim bitkisi formunu ve sağlığını kaybetmektedir. Çabuk sonuç alınan bir metoddur.

Devamını oku...

Mekanik Çim Ekme Metodu

Yüzeye çim tohumu gübre ve milli toprakla karıştırılıp el ile atılır. Uyguama yapılırken çim tohumarının homojen bir şekilde uygulanması önemlidir. Daha sonra gübreyle karıştırılmış kapak toprağı olarak adlandırılan toprak 3 - 4 santimden kalın olmayacak kadar eşit bir şekilde uygulanır. Kapak tohumarı kalın olursa çim tohumları oksijen alamaz ve filizlenme engellenir.

Devamını oku...