Balkan Orman

+90 212 670 0554

Ana Sayfa Ahşap Malç

Cuma05 Mart 2021

Ahşap Malç

Bitkilerin daha iyi gelişme gösterebilmeleri için toprağın fiziksel özelliklerini (sıcaklık,nem, vb) artırmak,kaliteli erkenci ve bol ürün almak amacıyla toprak yüzeyinin ince bir tabakayla kaplanmasına mulch denir. Wood mulch yada ahşap malç olarakda geçer.

Mulch toprak yüzeyinde buharlaşmayı önlediğinden daha az sulamaya ihtiyaç duyulur.  Malçlamada toprak sıcaklığı 3-5 derece daha fazla olduğundan bitki kökleri daha iyi gelişir. Yabancı ot kontrolünde faydalıdır.

 

Kültür bitkisi yetiştirilecek alan siyah plastik veya ışık geçirmeyen plastik örtülerle kapalanarak ışık alınımı engellenir ve fotosentez yapamamasından dolayı yabancı otlar yetişemez.

Bu malç örtü sistemi; karpuz, kavun, biber, domates, patlıcan vb. tek yıllık bitkilerde erkencilikte ve verimde önemli artış gözlenir.

Bunun sebebi; toprak sıcaklığının bitki için optimum sıcaklığa daha çabuk ulaşması ve yabancı otlar engellendiği için toprak besin maddelerinin ve suyun azalmaması, toprak yüzeyinin kapalı olmasından dolayı ise suyun buharlaşmaması denilebilir.

Normalde her bitkinin kendine göre yetişebilmesi, gelişebilmesi ve ürün verebilmesi için belirli aralıklarda toprak sıcaklığına ve hava sıcaklığına ihtiyacı vardır. Malçlama ile toprak sıcaklığı korunumu bir nebze arttığı için biber, domates vb. gibi kültür bitkilerinden daha uzun süre ürün alınabiliyor, tabiki iklim olaylarınında (kırağı vb.) etkisi var.

Malçlamanın yararları nelerdir?